Franchise

Türkiye’de en çok şubeye sahip ilk ve tek Vegan Türk Markası

FRANCHISE

Franchise Başvuru Formu

Örnek Şubeler

Neden Veganarsist Şubesi

1. Kurulum Danışmanlığı
Her ticari işletmede önemli olduğu gibi Veganarsist franchise işletmesi açarken de doğru lokasyon en önemli başlangıç noktasıdır. Yatırımın devamlılığı ve karlılık için doğru seçim yapılması gerekir. Veganarsist Franchise ekibi, şubenin açılacağı noktadaki tüm analizleri yapar ve gerekiyorsa yeni bir satış noktasının bulunması sürecinde yatırımcıya ücretsiz danışmanlık ve koçluk yapar.

2. Doğru Marka
Türkiye’de Vegan Restoran ve Vegan Sıcak Yemek sektöründe en fazla şubesi olan Vegan markası olarak Veganarsist, franchise verebilen ilk % 100 yerli sermayeli Türk Vegan Restoran ve Vegan Sıcak Yemek markasıdır. Başta İstanbul olmak üzere hâlihazırda, Ankara ve İzmir olmak üzere birçok şehirde toplam 8 şubesinde Türkiye’deki binlerce insana hizmet sunmaktadır. Yurtdışında yeni açılması planlanan şubeler için görüşmeler devam etmektedir.

3. Ödüllü Şef
Markamızın kurucu şefi ve CEO’su Emre Aydoğan, 2022 yılında ulusal kanallarımızdan Fox TV Türkiye’de toplam 15 bölüm yayınlanan, İlker Ayrık’ın yapımcılığını ve sunuculuğunu üstlendiği, BigChefs restoranlarının sahibi Gamze Cizreli, Günaydın Steakhouse’un ortaklarından Cüneyt Asan ve dünyaca ünlü şeflerimizden Murat Bozok’un jüri koltuğunda oturduğu, 9 navegan mutfak şefine karşı 1 vegan mutfak şefi olarak , “ Kazanan Restoran “ adlı yarışmada 12 bölüm boyunca navegan mutfak şeflerini elemiş olup; çeyrek finalde yani 13. bölümde yarışmaya veda etmiştir. Ancak buna rağmen, 15. yani final bölümünde, jüri üyelerinden dünyaca ünlü şeflerimizden olan Murat Bozok’un ücretsiz danışmanlık ödülünü, yarışmaya veda etmiş olmasına rağmen Marka Kurucumuz ve Ceo’muz Şef Emre Aydoğan kazanmıştır.

4. Yüksek Kalite – Erişilebilir Fiyat Politikası
Kuruluşundan itibaren, sektördeki kalite çıtasını yukarı çekecek adımları sürekli olarak uygulayan Veganarsist, Türkiye’de ilk defa Tantuni, Kokoreç, Ciğer, Adana Dürüm, Urfa Dürüm, Kajran ( Kajudan Vegan Ayran ), Islak Hamburger, Midye Dolma, Yoğurtlu Köfte, Midye Tava, Kadınbudu Köfte, İslim Kebabı, Patlıcan Kebabı, İzmir Köfte, Sebzeli Bodrum Döneri, Laz Böreği Tatlısı, Muhlama, Hamsili Pilav gibi yemeklerin % 100 vegan versiyonlarını sunarken aynı zamanda Lahmacun, İçli Köfte, beş çeşit Burger, Mantı, Sucuk, Anne Yemekleri, Sütlü ve Şerbetli Tatlılar, Kurabiyeler, Çorbalar, Dürümler, Tostlar, Sandviçler ile Türk Mutfağını tamamen veganize ederek, katkı maddesi, koruyucu, bağlayıcı ya da kimyasal madde kullanmadan, tamamen ev mutfağında Nevin Anne’miz tarafından hazırlanan, anne eli değmiş zengin bir % 100 Vegan menü sunmaktadır. Yüzde 100 katkısız üretim yapan, yüksek lezzet kalitesini korumak için coğrafi işaretli hammaddeleri kullanan, tüm şubelerinde katkısız, doğal vegan yemek sunmayı başaran tek markadır. Fiyat kalite dengesi açısından tüketiciye erişilebilir fiyatlara hizmet sunan Veganarsist, gerektiğinde lokasyon bazlı fiyat stratejileriyle de bayilerine esnek bir ticaret alanı sunmaktadır.

5. Yüksek Kar Marjı
Franchise bedeli alınmayan Veganarsist franchise sisteminde yatırımcı yaptığı yatırımı, ortalama 1 yıl içerisinde amorti edebiliyor. Ürün grubuna göre değişmekle birlikte kar marjı brüt % 30-35 dolayında olan Veganarsist şubelerinin aylık cirosu 200-350 bin TL arasında arasında değişmektedir.
6.Genel Merkez ve Bayi Arasında Güçlü İletişim
Veganarsist, bayinin kurulmasından açılış etkinliğinin düzenlenmesine, işletmenin ticari ömrü boyunca satış artırıcı faaliyetlerden bayilerle birebir yapılan özel değerlendirme toplantılarına, eğitim faaliyetlerinden denetim faaliyetlerine kadar bayilerine kesintisiz ve sürdürülebilir bir hizmet sunar. Bayilerin ticari faaliyetleri noktasında ihtiyaç duyduğu her konuda danışmanlık yapmayı sürdüren Veganarsist, bayileriyle uzun yıllar boyunca sürecek işbirlikleri gerçekleştirir.

Sıkça Sorulan Sorular

Veganarsist bayilik sözleşmesinin süresi 5 yıldır, bu süre sonunda karşılıklı görüşmelerle yenilenmektedir.

Dükkan tutulduktan sonra, dükkana özel kroki ve yerleşim planı hazırlanır. Ardından şubenin tezgah, dolap, tabela vb. ekipmanları hazırlanır. Online yemek sipariş platformlarının başvuruları gerçekleştirilir. Şubeye özel tasarım çalışmaları tamamlanır. Bu süre ortalama 45 günü bulmaktadır.

Marka seçiminde, önemli konuların başında markanın hem ulusal hem de uluslararası pazardaki vizyonu ve konumu gelmektedir. Bununla birlikte markanın yatırımcıya sağladığı ekipman ve ürün kalitesine, ekipmanların ilk yatırım maliyetinden ziyade kullanım ömrüne, markanın saygınlığına, yatırım öncesinde yatırımın dönüş süresi ve karlılık getirisinde yatırımcıya reel bilgiler vermesine, kurulum süreçlerinden eğitime ve satış artırıcı faaliyetleri gibi önemli konularda sunduğu desteklere, günümüzde en önemli satış kanalı olan online sipariş alanındaki planlamasına ve tüketicilerle iletişiminin gücünü gösteren sosyal medya platformlarına dikkat edilmelidir. Veganarsist, gerek Türkiye’deki 8 şubesiyle, gerekse de global vizyonuyla yatırımcılarına sadece bugün için değil gelecek için de stratejik koçluk yapmaktadır. Vegan Restoran zinciri alanında Türkiye’de en fazla şubesi bulunan Türk markası olmanın getirdiği sorumlulukla, Veganarsist istikrarlı büyümesiyle hep ön planda olmaya devam etmektedir.

Vegan restoran sektöründeki karlılığın yüksek olması yatırımcının dükkanı nasıl yönettiği ile çok doğru orantılıdır. Müşteri memnuniyetine dikkat edilmeli ve dükkana gelen müşterinin tekrar tekrar gelmesini sağlayacak kalitede hizmet verilmelidir. Yan ve yeni ürün satışlarına özen gösterilmeli, müşterilerin yan ürünlerle veya yeni ürünlerle tanışması sağlanmalıdır. Şubeye gelen müşteriye satın almak istediği ürünün yansı sıra ilave ürün önerilmelidir. Yatırımcının işin başında durması önemlidir. Veganarsist brüt ürün karlılık oranı %30-35 arasında değişmektedir.

Marka seçiminde, önemli konuların başında markanın hem ulusal hem de uluslararası pazardaki vizyonu ve konumu gelmektedir. Bununla birlikte, markanın saygınlığına, yatırım öncesinde yatırımın dönüş süresi ve karlılık getirisinde yatırımcıya reel bilgiler vermesine, kurulum süreçlerinden eğitime ve satış artırıcı faaliyetleri gibi önemli konularda sunduğu desteklere, günümüzde en önemli satış kanalı olan online sipariş alanındaki planlamasına ve tüketicilerle iletişiminin gücünü gösteren sosyal medya platformlarına dikkat edilmelidir. Veganarsist, gerek Türkiye’deki 8 şubesiyle, gerekse de global vizyonuyla yatırımcılarına sadece bugün için değil gelecek için de stratejik koçluk yapmaktadır. Dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinin başında gelen online yiyecek içecek platformları ile kurumsal işbirlikleri gerçekleştiren Veganarsist, bayileri için düzenli olarak satış artırıcı faaliyetler düzenlemektedir.

faaliyet gösteren markaların tecrübeleri ticarette deneme-yanılma süreçlerindeki zararların oluşmasını önler. Bu iki konu büyük önem taşımaktadır. Marka seçiminde, önemli konuların başında markanın hem ulusal hem de uluslararası pazardaki vizyonu ve konumu gelmektedir. Bununla birlikte markanın saygınlığına, yatırım öncesinde yatırımın dönüş süresi ve karlılık getirisinde yatırımcıya reel bilgiler vermesine, kurulum süreçlerinden eğitime ve satış artırıcı faaliyetleri gibi önemli konularda sunduğu desteklere, günümüzde en önemli satış kanalı olan online sipariş alanındaki planlamasına ve tüketicilerle iletişiminin gücünü gösteren sosyal medya platformlarına dikkat edilmelidir.

Dükkan açmadan önce şubenin açılacağı bölgede lokasyon analizi yapmak, dükkanı işletirken müşteri memnuniyetini sağlamak, lezzetli ve taze ürün satışı yapmak, ürün sunumlarında özenli olmak karlılık için önemli kriterlerdir. Bu işi uzun yıllardır layıkıyla yapan Veganarsist markasının bayiliğini işleten firmalar, stratejik ve operasyonel planlamalarda genel merkezin önerilerini dikkate aldığında hedefledikleri gelirleri rahatlıkla yakalamaktadırlar.

Veganarsist, geçmişi 2016 yılına uzanan ve Vegan Türk Mutfağı ve Vegan Türk Sokak Lezzetleri sektörünü kuran markadır. 2016’da navegan bir fast food franchise işletmesinin 2. markası olarak ticari faaliyetlerine başlayan Veganarsist, vegan restoran ve vegan sıcak yemek zinciri alanında yurt içinde en fazla şubesi bulunan Türk markasıdır. Veganarsist bayiliğini almak, yurtiçinde 8 farklı yerde vegan restoran ve vegan sıcak yemek sektörünün kurallarını belirleyen bir marka ile yola çıkmak ve gelecek planlamasında tüm dünyayı kapsayan bir vizyonla ticaret yapmak anlamına gelmektedir. Vegan restoran ve vegan Hayalet Mutfak sektöründe franchising sistemini başlatan ilk marka olan Veganarsist, 2016 yılında Çekmeköy’deki ilk şubesini açarak Türkiye’yi Vegan Türk Mutfağı ve Vegan Türk Sokak Lezzetleri ile tanıştırmıştır.

Öncelikle çok detaylı bir şekilde bölge analizi yapmak önemlidir. Yakın bölgede farklı bir Veganarsist dükkanı olmamasına; dükkanın vegan ve vejetaryen beslenme yapan ve bu beslenme biçimlerine yatkın, aynı zamanda glütensiz, rafine şekersiz, sporcu beslenmesi, diyet beslenmesi, protein beslenmesi yapan, beyaz yakalı, üniversite öğrencisi ve gelir ve kültür düzeyi yüksek insanların yaşadığı ya da sosyalleştiği, ana cadde-yaya trafiğinin yüksek olduğu bölgelerde seçilmesine, etrafında okul, market, hastane gibi cazibe merkezlerinin olmasına dikkat edilmelidir.

Gel-Al ve Sıcak Paket Servis yapmak adına kurulacak olan Veganarsist Hayalet Mutfak’ta ekipmanlar ve hazırlık mutfağı için gerekli olan minimum ideal büyüklük nedeniyle dükkan 20-30 m2 civarında olmalı ve tüketicilerin ürünleri rahatlıkla görebilmesi ve dükkanın dikkat çekici olması için 2-3 metre dolayında ön cephesi olmalı, Gel-Al, Sıcak Paket Servis ve oturmalı düzende müşteri hizmeti vermek üzere Restoran- Cafe formatında kurulacak olan Veganarsist Şubesi’nde ekipmanlar, hazırlık mutfağı ve misafirlerin ağırlanması için gerekli olan minimum ideal büyüklük nedeniyle dükkan kapalı alanının 50-70 m2 civarında, açık alanının da 15-20 m2 civarında olmasına dikkat edilmelidir. Diğer bir önemli kriter de dükkanın ana cadde-yaya trafiğinin yüksek olduğu bölgelerde bulunmasıdır.

Veganarsist, Hayalet Mutfak bayilerinden herhangi bir marka kullanım bedeli talep etmemektedir. Yatırımcılar sadece dükkanlarını açabilmek için gerekli olan ekipman ve satışa sunacakları ürünleri almaktadır. Yatırımcılardan sadece aylık olarak % 10 ciro bedeli talep edilmektedir. Veganarsist Restoran – Cafe formatındaki bayilerinden ise konuma ve ölçüye göre değişkenlik gösteren bir marka kullanım bedeli talep edilmekte olup; ayrıca aylık olarak % 7 ciro bedeli talep edilmektedir.

Veganarsist bayiliğinin yatırım geri dönüş süresi, yeme içme işletmeciliği alanındaki genel ortalamaya göre 4-5 kat daha kısadır. Ortalama 1 yıldır.

Veganarsist, İstanbul dışı bayilerine ürünleri ulaştırırken soğuk zincir koşullarını esas almaktadır. İstanbul içinde kendisi donuk ürün şeklinde dağıtımını yapan Veganarsist, İstanbul dışı içinse uluslararası kalite standartlarında hizmet sunan tedarikçiler aracılığıyla ve soğuk zincir koşullarıyla sevkiyat yapmaktadır.

Türkiye’de ilk defa Tantuni, Kokoreç, Ciğer, Adana Dürüm, Urfa Dürüm, Kajran ( Kajudan Vegan Ayran ), Islak Hamburger, Midye Dolma, Yoğurtlu Köfte, Midye Tava, Kadınbudu Köfte, İslim Kebabı, Patlıcan Kebabı, İzmir Köfte, Sebzeli Bodrum Döneri, Laz Böreği Tatlısı, Muhlama, Hamsili Pilav gibi yemeklerin % 100 vegan versiyonlarını sunarken aynı zamanda Lahmacun, İçli Köfte, beş çeşit Burger, Mantı, Sucuk, Anne Yemekleri, Sütlü ve Şerbetli Tatlılar, Kurabiyeler, Çorbalar, Dürümler, Tostlar, Sandviçler ile Türk Mutfağını tamamen veganize ederek, katkı maddesi, koruyucu, bağlayıcı ya da kimyasal madde kullanmadan, tamamen ev mutfağında Nevin Anne’miz tarafından hazırlanan, anne eli değmiş zengin bir % 100 Vegan menü sunmaktadır. 

Restoran, Cafe, Taş Fırın, Şarküteri, Fast Food Büfe, Hayalet Mutfak, Korner – Kiosk, Karavan –Stand olmak üzere 8 farklı konsepte sahip Veganarsist’te şube konsepti seçimi, yatırımcı adaylarının bütçesine ve bulundukları lokasyonlara göre belirlenmektedir. Bu süreçte yatırımcılarla karşılıklı görüşmeler yapılmaktadır.

Genel merkezin belirlemiş olduğu fiyatların dışında yeni fiyat listesi belirleyip satış yapılmamaktadır. Şubede oturmalı konseptte yemede / Gel-Al’da  ve paket serviste 2 farklı fiyat politikası bulunmaktadır.

Veganarsist bayileri, genel merkezin bilgisi ve onayı dahilinde bulunduğu bölgeye özel kampanyalar yapabilmektedir.

Bayinin ekstra ürün satışı talebi genel merkez tarafından değerlendirilmektedir, uygun bulunduğu taktirde söz konusu ürün/ürünler şubelerde satışa sunulabilmektedir.

Veganarsist markası dışında başka bir isim veya işaret kullanılamaz.

Şubenin faaliyete geçebilmesi için ilk etapta alınması gereken şube iç – dış malzemeler ve gıda ürünlerinin de içinde bulunduğu paket için yaklaşık 250-300 bin TL dolayında sermaye gerekmektedir.

Şube açılışlarından önce 10-15 günlük süre boyunca yatırımcılara eğitim verilmektedir. Açılıştan önce, şube kurulumu sırasında Franchise uzmanları bizzat şubede bulunmaktadırlar. Şube açıldıktan sonra 1 hafta boyunca da eğitim uzmanları yatırımcıya destek olmak için şubedeki operasyonları yürütmektedir.

Yatırımcının bulmuş olduğu dükkan Franchise uzmanları tarafından kontrol edildikten sonra uygun bulunması halinde onaylanmaktadır. Ancak yatırımcının dükkanı bulamadığı taktirde Franchise uzmanları, konuyla ilgili destek sağlamakta ve dükkan arama süreçlerine dahil olmaktadır.

Minimum 20 m2-25 m2 büyüklükte ve merkezi noktalarda, ana caddelerde, yoğun insan trafiği olan bir dükkan bulunabilmesi önemli. Ticari faaliyetlerin verimliliği için paket servis yapılması ve sosyal medyada aktif olunması da diğer önemli konulardır.

Profesyonel saha ekibimiz, girişimcilere yatırım fizibilitesi ve lokasyon analizi konusunda ücretsiz danışmanlık sağlamaktadır. Bayinin bilfiil kuruluş aşamasının tamamlanmasına kadarki süreçte tüm ekiplerimiz bizzat projeyle ilgilenmektedir.